fbpx

„Toy Story 4” to tak naprawdę film o zero waste. Zobaczcie

tylko jedna reklama


„Toy Story 4” to tak naprawdę film o zero waste. Zobaczcie

Żebyście dobrze mnie zrozumieli, to musicie wiedzieć, że jestem wielkim fanem produkcji Disney’a, a serię Toy Story wielbię nad życie. Jednym z powodów uwielbienia jest fakt, że każda kolejna część nie ustępuje jakości poprzedniej, a często jest od niej lepsza (dla mnie mistrzostwem jest wciąż część trzecia). Na Toy Story 4 szedłem więc bez większych obaw, bo twórcy już wcześniej udowodnili, że nie chcą spieprzyć uniwersum z gadającymi zabawkami.

I tak Toy Story 4 jest filmem naprawdę godnie, za przeproszeniem, ciągnącym tę serię. To film zabawny, nowoczesny i mądry. Historia nie nudzi zarówno dzieciaków, jak i starszaków (wierzcie, uważnie obserwowałem salę kinową). Bardzo nie lubię pisania takich ogólnych zdań recenzenckich, więc pozwolicie, że przestanę i skupię się na kwestii zero waste, która w filmie jest między scenami poruszana.


Nowym bohaterem, który obok Chudego jest gwiazdą czwórki, jest Sztuciek. To zabawka, którą Bonnie stworzyła z łyżko-widelca oraz kilku elementów, które połączyła klejem. Sztuciek w ten sposób zmienił swój charakter, stał się zabawką dziewczynki, więc zgodnie z logiką serii ożył.

(UWAGA, SPOILER!) Gdy Sztuciek ożył, krzyczał jednak, że jest śmieciem i usilnie chciał dostać się do kosza. Zabawki, a zwłaszcza Chudy, sprzeciwiają się temu, nie pozwalają mu wyrzucić samego siebie do śmieci. Oczywiście ich motywem jest fakt, że gdy Bonnie Sztućka nie znajdzie, to będzie jej zwyczajnie smutno. (KONIEC SPOILERA)

Chudy i Sztuciek

Można to jednak odczytywać jako podprogową chęć scenarzystów do przekazania dzieciakom, że kosz na śmieci nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, że zabawek nie wyrzuca się, a przekazuje dalej (to był lejtmotyw części trzeciej) i w końcu, że z czegoś, co możemy uważać za śmieci, można zrobić zabawkę i… pokochać.

I za takie podprogowe mądrości kocham właśnie Toy Story.