fajne podkasty

Fajne podkasty

12 minut czytania

To nie jest ranking, więc nie ma tu podanych miejsc. Kolejność jest alfabetyczna. Brak któregoś podkastu nie musi świadczyć o mojej niechęci, a być może np. o zakresie moich zainteresowań (więc np. podkasty kryminalne odpadają, podobnie te poświęcone meandrom gospodarczym) oraz ilości czasu, jaki mam na słuchanie ich. Dopisujcie swoje typy poniżej, w komentarzach!

Bardzo brzydki podcast

Bardzo osobisty, ale przez to właśnie piękny podcast autorki Bardzo brzydkich rysunków. Są wspominki życiowe, są straszne historie, są polecajki. Intymna atmosfera i sympatyczność autorki to ważne punkty tej audycji.

Co ćpać po odwyku

Jakub Żulczyk i Juliusz Strachota zapraszają osoby, które znają świat uzależnionych od podszewki. Pojawiają się ludzie z okładek pism kolorowych, jak Borys Szyc, ale także wspaniałe aktywistki, jak Elżbieta Podleśna. O tym się nie mówi, bo nie jest glamour. Wiedzieć jednak dobrze, bo temat uzależnień jest niestety powszechny.

Dawno temu w telewizji

Kamil Bałuk na łama newonce zaprasza naprawdę ciekawe osoby. Wiśniewski, Brodzik, starszy Chajzer… A to tylko ostatni goście. Poza tym fajne wspominki np. Big Brothera czy 997. Ten podkast to sentymentalna podróż, a te zwykle bywają przyjemne.

Dwie dupy o dupie

Podkast prowadzony przez dwie sex workerki o pracy seksualnej. Bez napinki, inteligentnie, z dużym poczuciem humoru. Dużo można się dowiedzieć, poznać inny punkt widzenia oraz zwyczajnie miło spędzić czas. Oby się rozwinął i trwał jak najdłużej!

Dział Zagraniczny

Świetny podkast pokazujący i uwrażliwiający na sytuacje, które dzieją się zagranicą, a które nie podniecają mainstreamowych mediów. A szkoda, bo zmiana perspektywy pomaga nieco zdystansować się od codziennych politycznych plotek z kim Kaczyński, a komu co Tusk.

Godzina czasu

Duet Agnieszka Szydłowska i Dorota Masłowska zapraszają doskonałe osoby do równie doskonałych rozmów. O życiu, o szczęściu i nieszczęściu, o codzienności i niezwykłości. Brzmi to dramatycznie ogólnie, ale takie nie jest. Jest mądrze, ciekawie i o czymś.

Imponderabilia

Przyznam szczerze, że w 2021 podkast Karola Paciorka, jak i Lekko Stronniczy z Włodkiem Markowiczem, towarzyszą mi naprawdę prawie codziennie. Lubię słuchać Paciorka. Nie zawsze się z nim zgadzam, ale urzekają mnie lekkość prowadzonych przez niego rzeczy, jak i dziecięca wręcz ciekawość, która pozwala mu zarazić nią odbiorców. Paciorek jest lepszym prowadzącym od większości buziaczków z telewizji.

Można Zwariować

Oj można. Z Anną Cyklińską i Cleo Ćwiek jednak można to „zwariowanie” rozłożyć na czynniki pierwsze i oswoić. Osobiste doświadczenia ścierają się tu z wiedzą terapeutyczną. To jednak nie terapia, a podkast odczarowujący temat zaburzeń psychicznych. Robi to świetnie, z dowcipem, lecz w oparciu o wiedzę. Pozycja obowiązkowa.

Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy!

Jeden z moich najukochańszych polskich podkastów. O zjawiskach społecznych, kulturze, także tej internetowej. Uwielbiam mądrość autorek, która pięknie łączy się z ich brakiem potrzeby bycia kapłankami oświadczającymi nam, jak ma wyglądać rzeczywistość. Świetny miks charakterów i tematów. Każdy odcinek jest doskonały.

Odsłuch społeczny

Lewicowe spojrzenie na sprawy społeczno-polityczne. Jest o historii, o teraźniejszości i nieśmiałym spojrzeniu w przyszłość. Merytorycznie, ale nie nudno. Takich audycji w radio czy telewizji nie znajdziecie.

QueerAntena

Mateusz Bzówka w każdym odcinku zaprasza wyjątkowe osoby, z którymi rozmawia na temat spraw i kultury osób queer. Są rozmowy o sztuce, aktywizmie czy tożsamości. Słucha się tego z wielką przyjemnością i szczerze zazdroszczę współczesnym dzieciakom, że mają QueerAntenę!

Radio Sylwia

Sylwia Chutnik przy mikrofonie, feministyczny głos w Waszych domach! Sylwia jest mądra, wygadana, oczytana i ma duże doświadczenie w mówieniu o feminizmie. To wszystko nie sprawiło jednak, że osiadła na laurach czy obrosła w piórka. Wprost przeciwnie: nieobce są jej dylematy, zwątpienie czy gorsze momenty. I za tą ludzkość opakowaną w bycie superbohaterką szczerze Chutnik uwielbiam.

Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka

U mnie sobotnie popołudnie z podkastem Dariusza Rosiaka to już tradycja. Świetna praca redaktorska i realizatorska, a sam Rosiak wykazuje się zainteresowaniem, otwartością i bystrością umysłu. Raport to już klasyk, którego słuchanie jest częścią mojej (i nie tylko) codzienności.

Sakuracja

Basia Welento jest wspaniałą osobą i bardzo cieszę się, że jej zajawka Azją znalazła ujście w tym podkaście. Od rozmów o żarciu, przez kulturę, po k-pop. To jest miks, który smakuje doskonale.

Stan po Burzy

Andrzej Stankiewicz (Onet) i Agnieszka Burzyńska (Fakt) w audycji o meandrach polskiej polityki. Jest zabawnie, są ploteczki, a drobne tarcia między prowadzącymi dodają podkastowi charakteru. Nie zawsze się z nimi zgadzam, ale nie przeszkadza mi to słuchać z czystą ciekawością.

Tu Okuniewska

Zastanawiałem się, który podkast Asi Okuniewskiej chciałbym umieścić w moim subiektywnym zestawieniu i padło na ten mi bliższy. Ja i moje przyjaciółki idiotki bardzo lubię, ale to właśnie Tu Okuniewska skradł moje serce swoją intymnością, bliskością z autorką, poczuciem humoru i drobnymi momentami życia, które Asia umie wyłuskać i o których umie opowiadać.

Twoja Stara nadaje

Twoja Stara to polska artystka drag queen, która wspaniale spełnia się w roli prowadzącej podkast. To inteligentna i wygadana bestia, więc jej audycja daje dużo uśmiechu, poszerza punkt widzenia i potrafi uwrażliwić na kolejne tematy. Niech nadaje, niech nie przestaje!

Vogule co myślisz?

Nieśmiało polecamy też nasz podkast!

Znowu Ta Lesba

Podkast prowadzony przez tytułową Lesbę, a samo użycie właśnie tego określenia jasno wskazuje, że nie ma tutaj zbędnego głaskania po główkach. Czasami jest wkurw (lecz zawsze z szacunkiem!), czasami proza życia. Życie Lesby wciąga jak Moda na sukces, tylko scenariusz nieco bardziej zrozumiały.

Macie inne podkasty do polecenia? Nie znam się na wszystkim, wszystkich fajnych też pewnie nie zauważyłem, więc wpisujcie poniżej w komentarzach. Zróbmy zbiór spoko rzeczy do słuchania!

Patryk Chilewicz

Pracował w brukowcu, sprzedawał buty i podawał szampana Beacie Kozidrak – powiedziała mu wtedy, że jest fajny. Niespecjalnie w to uwierzył i wciąż czuje potrzebę udowadniania sobie i innym, że taki właśnie jest. Dlatego już od dziesięciu lat zatruwa życie celebrytom (a ci albo go uwielbiają, albo nienawidzą). Kocha kotki i marzy o wyprowadzce z Ziemi. W wolnych chwilach miewa ataki paniki lub czyta komiksy o kaczkach.

8 Comments

 1. Ja szczególnie lubię słuchać podkastu „Siedem metrów pod ziemią” Rafała Gębury. Są to wywiady prowadzone z różnymi ludźmi, którzy opowiadają o swoim zawodzie lub o tym co przeżyli, jak to na nich wpłynęło (jest rozmowa z osobą aseksualną, z kobietą, która przeżyła Powstanie Warszawskie czy z ratownikiem tatrzańskiego TOPR-u). Uważam, że jest to bardzo wartościowy podcast, sam prowadzący, zawsze stara się zrozumieć punkt widzenia drugiej osoby i nie ocenia.

 2. A ja uwielbiam słuchać Dyskoteki, chłopaki… Grabariego. Śmiech gwarantowany.

 3. Jeszcze ja i moje przyjaciółki idiotki, również Okuniewskiej. Ta kobieta uratowała moje poszarpane serduszko i wlała w nie nadzieję na lepsze jutro

 4. Ja w serduszku mam Dwóch Typów Podcast. Chłopaki zawsze mi poprawiają humor. Mimo, że zdarza im się odbiec od tematu i podążyć już w innym kierunku, to jest to naturalne bo mi też się zdarza tak odpłynąć w rozmowie. No i typ humoru, rozkminy czasem poważne ale trafne komentarze do aktualnych tematów to jest to co w chłopakach uwielbiam <3

 5. Wow, ile jeszcze cudownych podcastów do odkrycia! Okuniewska to klasyk, wiadomo. Uwielbiam dziewczyny z „Można Zwariować” oraz z „Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy”.
  Ze swojej strony dorzuciłabym fantastyczny podcast Małgosi Zmaczyńskiej pt. „Radioaktywny”. Fascynujące rozmowy z inspirującymi osobami z najróżniejszych dziedzin. Łączy ich jedno – pasja do tego, co robią:)
  No i trochę wazeliny na koniec, ale co tam! „Vogule, co myślisz?” towarzyszy mi od pierwszego odcinka i umila przedłużający się lockdown. Niezmiennie trzymam kciuki i wirtualnie przytulam <3

 6. Dzięki za to zestawienie! Kilka pozycji wydaje się bardzo interesujących, póki co słucham tylko was i Raportu o stanie świata DR ( rzeczywiście pozwala nabrać innej perspektywy). No i Lekkostrawnych, ale to bardziej oglądam. Teraz pora na nowości w przerwach między waszymi filmikami

 7. Ja serdecznie polecam „Halo, dziewczyny!” – jest słodko-gorzko, dziewczynsko, czasami lekko, czasami poważniej, ładnie to pokazuje, że feminizm to nie tylko chodzenie na strajki, ale też codzienność – feministka może leżeć w wannie, i może też lubić sukienki, i w ogóle to przede wszystkim jest dziewczyną, więc czasami w siebie wątpi, czasami ma okres i boli brzuch, a czasami nie ma okresu, ale i tak jest kiepski humor i trzeba iść do wyrka oglądać seriale zamiast iść na jogę i walczyć na siłę z pracą. Mnie to bardzo grzeje serduszko

 8. Mega polecam Lesbijski Sor. Dwie wrażliwe, zabawne i super inteligentne dziewczyny, których się świetnie słucha.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.