fbpx

Można panikować. Teraz!

Można panikować

Być może umknęło Wam w codziennych doniesieniach o obrzydliwych aktach rasistowskich czy kolejnych koronawirusowych raportach, ale nawet gdy pokonamy te dwie zarazy, to wciąż pozostaje przed nami nadciągająca katastrofa klimatyczna. I tak, już można panikować.

Można panikować to film dokumentalny, którego twórcą jest Jonathan L. Ramsey, Amerykanin mieszkający w Polsce. Choć Jonathan nie miał wcześniej filmowych skilli, jego dokumentalne obrazy dotykające ważnych społecznie tematów (m.in. Brexit czy smog) zyskały spore uznanie. Dzięki niemu jest w stanie produkować jedynie z uzyskanych w zbiórkach publicznych środków.

To film, który jest portretem profesora Szymona Malinowskiego, który poświęca swoją karierę naukową na opowiadanie o zagrożeniach klimatycznych, jakie na siebie sprowadzamy. Naukowiec nie ma łatwo, bo jak wiemy, polski rząd systemowo ma gdzieś ekologię i idzie na zwarcie z przyrodą. To historia pełna smutku, nostalgii i próby rozliczenia się profesora ze swoim dorobkiem.

Twórca o filmie

Pewnego dnia, Jonathan L. Ramsey, amerykański autor filmów dokumentalnych mieszkający w Warszawie, zobaczył w telewizji prof. Malinowskiego, który wypowiadał się o zmianach klimatycznych. Profesor zainspirował Jonathana do zrealizowania filmu, który będzie opowiadaniem o niedawnej przeszłości, teraźniejszości i najbliższej przyszłości Polski z perspektywy konkretnego człowieka – naukowca, profesora fizyki zajmującego się klimatem. Rezultatem tej współpracy jest film „Można panikować”, który bierze udział w tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Film Można panikować możecie za darmo i legalnie zobaczyć na YouTubie do 7. czerwca, a więc jeszcze chwilę. Serio warto, bo to poruszająca historia z pewnością więcej ucząca niż kolejne pierdoły w telewizji czy patoinfluencerzy w sieci.

Więcej informacji o filmie znajdziecie na stronie dokumentu.