tylko jedna reklama


Matylda Damięcka
serio

Matylda Damięcka: od “Na Wspólnej” do zaangażowanej ilustratorki

Podaj dalej:

Czy Matylda Damięcka tego chce czy nie, w pamięci większości Polaków zapisała się jako buntownicza Karolina Brzozowska z Na Wspólnej. Określenie buntownicza nie jest tu na wyrost, bo jej postać była bohaterką sytuacji rzadko spotykanych w tego rodzaju tasiemcach: toksyczna miłość do Igora, narkotyki, seks na wizji. Przypomnijmy, że Karolina była nastolatką, a wszystkie akcje działy się we wczesnych latach dwutysięcznych, więc Polska też była nieco inna i sporo lat minęło, zanim przyzwyczailiśmy się do takich elementów popkultury, jak bzykalnia w Warsaw Shore.

Postać Damięckiej wyjechała na studia do USA, a Matylda już nie wróciła do tasiemca. Długo nie było słychać o aktorce, aż w 2014 roku zaskoczyła wszystkich, wracając z coverem przeboju Davida Bowiego – Let’s Dance. Umówmy się: coverowanie takiej postaci jest wielce ryzykowne, bo z jednej strony trzeba zmierzyć się z legendą, a z drugiej z utworem właściwie idealnym. Tymczasem poszło jej naprawdę dobrze.

Teraz Damięcka zalicza kolejny powrót za sprawą kolejnej dziedziny sztuki, jakiej się podejmuje. Artystka prowadzi na Instagramie konto @thegirlwhofellonearth, na którym publikuje graficzne komentarze do rzeczywistości. Znajdziemy więc ilustrację poświęconą śmierci prezydenta Adamowicza i Kory, symbolicznie poruszony temat praw kobiet czy nawet nielegalnych polowań na zagrożone gatunki. Prostota szablonu i metafory Damięckiej sprawiają, że jej przekaz jest mocniejszy niż kolorowe, niezdarne grafiki z popularnych tygodników.

Poniżej przedstawiamy kilka naszych ulubionych prac Matyldy. Dodaliśmy do obserwowanych!


Podaj dalej:

You Might Also Like

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Click here to troubleshoot