fbpx

Matylda Damięcka: od „Na Wspólnej” do zaangażowanej ilustratorki

tylko jedna reklama


Matylda Damięcka: od „Na Wspólnej” do zaangażowanej ilustratorki

Czy Matylda Damięcka tego chce czy nie, w pamięci większości Polaków zapisała się jako buntownicza Karolina Brzozowska z Na Wspólnej. Określenie buntownicza nie jest tu na wyrost, bo jej postać była bohaterką sytuacji rzadko spotykanych w tego rodzaju tasiemcach: toksyczna miłość do Igora, narkotyki, seks na wizji. Przypomnijmy, że Karolina była nastolatką, a wszystkie akcje działy się we wczesnych latach dwutysięcznych, więc Polska też była nieco inna i sporo lat minęło, zanim przyzwyczailiśmy się do takich elementów popkultury, jak bzykalnia w Warsaw Shore.

Postać Damięckiej wyjechała na studia do USA, a Matylda już nie wróciła do tasiemca. Długo nie było słychać o aktorce, aż w 2014 roku zaskoczyła wszystkich, wracając z coverem przeboju Davida Bowiego – Let’s Dance. Umówmy się: coverowanie takiej postaci jest wielce ryzykowne, bo z jednej strony trzeba zmierzyć się z legendą, a z drugiej z utworem właściwie idealnym. Tymczasem poszło jej naprawdę dobrze.

Teraz Damięcka zalicza kolejny powrót za sprawą kolejnej dziedziny sztuki, jakiej się podejmuje. Artystka prowadzi na Instagramie konto @thegirlwhofellonearth, na którym publikuje graficzne komentarze do rzeczywistości. Znajdziemy więc ilustrację poświęconą śmierci prezydenta Adamowicza i Kory, symbolicznie poruszony temat praw kobiet czy nawet nielegalnych polowań na zagrożone gatunki. Prostota szablonu i metafory Damięckiej sprawiają, że jej przekaz jest mocniejszy niż kolorowe, niezdarne grafiki z popularnych tygodników.

Poniżej przedstawiamy kilka naszych ulubionych prac Matyldy. Dodaliśmy do obserwowanych!