Viva! od wielu lat prowadzi dość aktywną kampanię przeciwko produkcji naturalnych futer. W tym roku uderza ze zdwojoną siłą, bo i okoliczności są alarmujące – według danych zebranych przez fundację Polska zajmuje drugie miejsce w produkcji futer na świecie. Co roku zabijamy 10 milionów zwierząt.

W ramach ruchu Jutro będzie futro, wraz z organizacją ADI, działacze przeprowadzili śledztwo na jednej z ferm i, jak można się domyślić, wyniki są zatrważające. Już sam materiał wideo jest na tyle poruszający, że każdy widz z pewnością zapamięta go na długo i kilka razy się zastanowi zanim kupi jakikolwiek produkt z naturalnego futra. Fundacja otrzymała wsparcie od wielu polskich celebrytów, takich jak Kinga Rusin oraz Kate Moss Kasia Moś, którzy otwarcie wyrażają swoje zdanie w kampanii.

Tak, nosiłam futra”- przyznaje Kinga Rusin, która, jak sama mówi, w ramach „pokuty” tak bardzo angażuje się w tego typu akcje. Drastyczne nagranie obejrzeli również Leszek Stanek, Przemek Kossakowski oraz Akop Szostak (to osoba nie będąca Karoliną Szostak, czyli na starcie mająca u nas dużego plusa). Reakcja każdego z nich wydaje się adekwatna – jedni płakali, inni nie byli w stanie obejrzeć filmu do końca. „Wytrzymałem 30 sekund”- mówi Szostak. Gwiazdy opisują to zjawisko jako „zacofanie cywilizacyjne” czy „zabijanie istnień Bożych”.

Sytuacja jest alarmująca i takie kampanie jak ta prowadzona przez Vivę! są potrzebne. Gwiazdy mają w nich zadanie przyciągnąć uwagę i mimo że ich reakcje momentami przypominają niskiej klasy aktorstwo rodem z Ukrytej Prawdy, to działają w słusznym celu i za to należą im się duże brawa.


tekst: Oliwia Poterucha