Jesteśmy po pierwszej rozprawie z TVN. Co się wydarzyło? [OŚWIADCZENIE]

Jak wiecie, TVN pozwał nas w szeregu spraw. Tak jak pisaliśmy już wcześniej, w naszej ocenie działania TVN i ilość spraw, które obecnie toczą się z ich powództwa, ewidentnie świadczą o tym, że próbują nas nie tylko całkowicie wyeliminować z przestrzeni publicznej, ale też pogrążyć finansowo. TVN myśli, że uda im się doprowadzić nas na skraj bankructwa, przez co skutecznie zamkną nam usta.

W czwartek 7 marca odbyła się pierwsza rozprawa z powództwa TVN o naruszenie dóbr osobistych spółki. Informowaliśmy Was o niej wcześniej i zapraszaliśmy na salę rozpraw. Byliśmy zaskoczeni (i mamy wrażenie, że nie tylko my!) tym, że przyszliście tak tłumnie wesprzeć nas na sali sądowej. Pokazaliście tym samym, że Vogule Poland to ludzie, których łączy nie tylko poczucie humoru, ale też wspólne wartości. 

reklama

Z uwagi na zbyt małą salę rozpraw, na której nie zmieściła się cała publiczność, czyli Wy, sprawa została odroczona. Sędzia wyraziła swoje zaskoczenie faktem, że ta sprawa cieszy się aż taką popularnością i uznała, że skoro jest nią takie zainteresowanie, to sprawa musi zostać przesunięta na inny termin, aby wszyscy zainteresowani mieli możliwość obserwowania jej. Uważamy, że to nie tylko wzruszające, że przyszliście, ale też bardzo ważne dla naszej wspólnej sprawy. 

Vogulemaniacy pod sądem
My, część przybyłych Vogulemaniaków oraz nasi prawnicy przed wejściem do sądu

Nie możemy bowiem pozwolić, by wielka, międzynarodowa korporacja dyktowała nam, co jest zabawne, a co nie. My postawiliśmy się i nie ulegliśmy ich atakom. Ta sprawa w naszym odczuciu jest precedensowa, bo dziś to my jesteśmy pod ostrzałem TVN, a jutro może to być każdy z Was, każda osoba, która zrobi nawet niegroźnego mema z Magdą Gessler czy wyrazi kulturalną, lecz krytyczną ocenę któregoś programu TVN.

Tu przeczytasz wszystkie teksty dotyczące tego sporu

Dlatego zapraszamy Was na kolejną rozprawę, która będzie w większej sali sądowej, dzięki czemu nie powinno być problemu z pomieszczeniem wszystkich.

Rozprawa odbędzie się 18 marca o godzinie 10:00 w sali 44 w Sądzie Okręgowym przy ulicy Czerniakowskiej 100 w Warszawie. Wasza obecność będzie nieoceniona.

Jednocześnie zapraszamy Was do bycia naszymi Patronami i Patronkami. Nawet dzięki niewielkim kwotom będziemy mogli zachować finansową płynność. Pamiętajcie, że broniąc się, jesteśmy zmuszeni ponosić przeróżne koszty sądowe. TVN ma właściwie nieograniczone możliwości finansowe i mamy poczucie, że zalewem spraw chcą nam uniemożliwić prowadzenie działaności i spowodować, że każdą chwilę będziemy musieli poświęcić na obronę. Oni mają nieograniczony fundusz, a my mamy Was. 

Pragniemy także poinformować, że zdecydowaliśmy się odpowiedzieć TVN pozwem na pozew. Stoimy na stanowisku, że naruszyli nasze dobra osobiste, jak i renomę Vogule Poland. TVN utrzymywało w oświadczeniu, że łamaliśmy prawo autorskie i nakłanialiśmy do nienawiści. Tymczasem żaden z pozwów stacji nie dotyczy rzekomego łamania prawa w tym zakresie. Przypominamy również, że fakt, że Instagram usunął nam konto na ich prośbę nie świadczy o łamaniu przez nas prawa, bo nie jest to prawomocny wyrok polskiego sądu. 

Po dzisiejszym dniu rozumiemy tym bardziej, jak ważna jest nasza społeczność i jak silne wsparcie otrzymujemy od Was każdego dnia. Dziękujemy Wam za to. 

Mamy nadzieję, że będziecie z nami 18 marca. O wszystkich dalszych krokach oczywiście będziemy Was informować na bieżąco, ponieważ nie mamy nic do ukrycia i niczego się w tej sprawie nie wstydzimy.

#freevogulepoland

Patryk Chilewicz
Adam Mączewski

Nasze najnowsze wideo

Zobacz też