Stacja TVN UKRADŁA dwa utwory do serialu „Szkoła”!

7 minut czytania

Gdy zaczęliśmy publikować kolejne odcinki przedstawiające bezprawne działania TVN, cenzurowanie niezależności w sieci, zamach na wolność słowa, a w naszej akcji #freevogulepoland biorą udział dziesiątki tysięcy osób, w tym wiele, naprawdę wiele gwiazd, zgłosił się do nas muzyk, który przedstawił bardzo ciekawą historię. Poniżej publikujemy relację skandalicznego zdarzenia, z którego jasno wynika, że TVN bez żenady wykorzystuje młodych twórców, czerpie z ich pracy, kradnie ją, a następnie udaje, że nie wie o co chodzi.

W lutym 2015r. nasza piosenka pt. „Szkoła (Po swojemu zróbmy to)” zadebiutowała w roli czołówki serialu „Szkoła”.

Piosenkę przygotowaliśmy w propozycji na otrzymane zapytanie. Na tym etapie nie były zaproponowane ani negocjowane żadne warunki.

Od momentu określenia przez człowieka z TVN-u piosenki jako „fajnej” do emisji nie wydarzyło się zupełnie nic – nie było mowy o żadnej umowie ani jakichkolwiek kwestiach formalnych, nie pojawiło się nawet pytanie czy wydajemy zgodę na użycie piosenki.

Jako względnie młodzi i niedoświadczeni twórcy nie mieliśmy pojęcia, jak to powinno wyglądać – wtedy po prostu cieszyliśmy się z faktu, że nasza piosenka leci w telewizji.

Po bardzo dobrym przyjęciu pierwszej piosenki dostaliśmy propozycję napisania kolejnej.

Podczas prac nad drugą piosenką do serialu postanowiliśmy zasięgnąć opinii prawnika. Za jego radą poprosiliśmy o umowę na wykorzystanie piosenki.

Dostaliśmy propozycję umowy, która pod względem prawnym była nie do zaakceptowania, więc odmówiliśmy jej podpisania. Wyglądało na to, że druga piosenka po prostu nie trafi do serialu i sprawa się zakończy.
Ku naszemu zdziwieniu nowa piosenka („Niezniszczalni”) pojawiła w nowym sezonie serialu – jak gdyby nigdy nic.

Próbowaliśmy nawiązać kontakt z produkcją serialu, ale niestety nic to nie dało. Wtedy wiedzieliśmy już, że TVN bezprawnie wykorzystuje nasze dwie piosenki.

Nasz prawnik wystosował przedsądowe wezwanie do ugody w celu uregulowania formalności i określenia zasad eksploatacji utworów. W sądzie nikt z TVN się nawet nie stawił, zostawiając jedynie pisemną odpowiedź, w której stwierdzono, że stacja nie widzi podstaw do zawierania jakiejkolwiek ugody.

Zdaliśmy sobie wtedy sprawę z tego, że nie mając wystarczających środków na opłacanie kolejnych godzin pracy prawników i uiszczenia kosztów sądowych musieliśmy, na tamtą chwilę, odpuścić. A i tak już sporo w całą sprawę zainwestowaliśmy…

Podsumowując, TVN wykorzystuje od prawie 3,5 roku naszą twórczość emitując serial na kanale głównym, na kanałach powtórkowych, tych specjalnych z samymi serialami oraz w ramach serwisu Player.pl. Oprócz tego pierwsza z piosenek została wykorzystana do konkursu, polegającego na pobraniu ZA DARMO naszej piosenki i stworzeniu do niej teledysku – z tego co pamiętam było ok. 400 zgłoszeń.

Obie piosenki są oczywiście zarejestrowane w ZAiKS – może to sprawdzić każdy, korzystając z katalogu utworów serwisu www.zaiks.org.pl, wpisując tytuły „Szkoła (Po swojemu zróbmy to)” oraz „Niezniszczalni”.

Okazuje się więc, że stacja, która rzekomo dba o wysokie standardy i przestrzeganie prawa, sama dopuszcza się piractwa, nie reagując przy tym na żadne próby porozumienia.

Warto, by ta sprawa ujrzała w końcu światło dzienne, bo takie rzeczy dziać się będą tak długo, jak giganci medialni czują się bezkarni, a ich praktyki trafiają na znieczulicę czy wręcz milczące przyzwolenie społeczne.

Kacper Winiarek, Patryk Tylza, Grzegorz Kowalski, Błażej Gawliński, Łukasz Pękacki, Paweł Jędrzejewski

#FREEVOGULEPOLAND

Rozumiecie to? TVN, który chce zabronić memów w sieci i w swoim żenującym oświadczeniu stawia się w roli obrońcy moralności, nie płaci swoim twórcom za wykonaną pracę. Trwa to trzy i pół roku! Po raz kolejny wykorzystują swoją przewagę bogatej korporacji i starają się niszczyć nas, zwykłych śmiertelników.

Nie damy się, niech poczują naszą siłę!

Co możesz zrobić dla Vogule Poland, śmiesznego Internetu i wolności mediów:
1. Followuj nas na Facebooku, Instagramie i Twitterze.
2. Wchodź na profile TVN na Facebooku i Instagramie. Piszcie, co myślicie o tej sytuacji. Oni już zaczęli usuwać komentarze, ale niech to Was nie powstrzymuje. Wszystkich nas nie usuną.
3. Nie oglądajcie ich produkcji. Świat nie kończy się na TVN, damy sobie radę bez tego!

Patryk Chilewicz

Pracował w brukowcu, sprzedawał buty i podawał szampana Beacie Kozidrak – powiedziała mu wtedy, że jest fajny. Niespecjalnie w to uwierzył i wciąż czuje potrzebę udowadniania sobie i innym, że taki właśnie jest. Dlatego już od dziesięciu lat zatruwa życie celebrytom (a ci albo go uwielbiają, albo nienawidzą). Kocha kotki i marzy o wyprowadzce z Ziemi. W wolnych chwilach miewa ataki paniki lub czyta komiksy o kaczkach.