tylko jedna reklama


ok boomer
serio

OK BOOMER, czyli jak zabić meme

Podaj dalej:

Ok boomer to stwierdzenie, które w domyśle miało gasić starsze pokolenie. To ostatnie lubi udowadniać, że kiedyś to były czasy, a teraz czasów już nie ma. Rzucenie ok boomer miało być takim swoistym zakończeniem dyskusji i wskazaniem, że boomerzy (o nich niżej) nie kumają tego, czym żyje młodzież.

Kim jest boomer?

Boomer to określenie na całe pokolenie, które urodziło się niedługo po II wojnie światowej, kiedy to z okazji zakończenia napierdalanki i bomb, ludzie zaczęli robić nowych ludzi. Wtedy nastał baby boom. Dziećmi tego okresu są dzisiejsi boomerzy.

Co ciekawe, hasło pojawiło się znikąd i tak naprawdę nie jest pewne, kto użył go po raz pierwszy. Pewnym tropem jest ta anonimowa wypowiedź z 4chan z 2015 roku, gdy zgaszono kogoś tym właśnie stwierdzeniem.

Prawdziwa sława ok boomer nadeszła w ostatnim kwartale 2019 roku, gdy dzieciaki zaczęły go masowo używać. Starszyzna się obruszyła, no bo jak to, brak szacunku i vogule. Taki jazgot jak przy Patointeligencji, tylko razy tysiąc i na całym świecie.

Jak to bywa z popularnymi określeniami, powoli traci ono na znaczeniu. Miało odnosić się do osób urodzonych po wojnie i stąd pochodzi jego etymologia, a dziś boomerami nazywani są już wszyscy. Sam dowiedziałem się o sobie, że jestem boomerem. Powód? Bo nie zachwycałem się choinką Andziaks. Przypomnę: mam 29 lat i ciężko o mnie powiedzieć, że nie kumam tego, co się dzieje dookoła. Choć czasami wolałbym nie kumać.

Ok boomer zaczyna być dla niektórych argumentem w sytuacji, gdy prawdziwych argumentów brak, a młodsza osoba chce zaznaczyć swoją wyższość. Wyższość, bo jest osobą młodszą. Na mnie to nie robi wrażenia, bo dla mnie wiek nigdy nie był argumentem.

W ten jednak sposób osoby nadużywające tego stwierdzenia robią dokładnie to, co było praprzyczyną powstania ok boomer. W końcu to boomerom zarzuca się, że nie rozumieją innego pokolenia i wychodzą z założenia, że oni z racji wieku wiedzą wszystko lepiej. I tym właśnie stają się dzieciaki, które namiętnie rozpisują się ok boomer ok boomer ok boomer. Stawiają się w roli tych lepszych. Nie dlatego, że mają szersze horyzonty z racji młodości, lecz dlatego, że o ironio zawężają swoje horyzonty i na siłę nie dopuszczają do głosu rzeczy, osób i spraw starszych niż te kilkanaście lat. Tak po prostu, z zasady.

I nie, nie jest to epitafium o tym, że młodzież jest bezczelnie chujowa. Sam kilkukrotnie napisałem ok boomer chociażby Tomaszowi Lisowi czy innym przedstawicielom tego gatunku. Zrobiłem to w określonym kontekście. Kontekst jest tu kluczowy. Pamiętajcie o tym, bo śmieszne powiedzenia szybko stają się naprawdę boomerskimi. A ok boomer w tym tempie będzie nim za dwa tygodnie.


Podaj dalej:

You Might Also Like

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Click here to troubleshoot