piosenki wyborcze

Nowe, najlepsze i nieznane piosenki wyborcze. Wszystko boli… [RANKING]

4 minut czytania

Wybory do Parlamentu Europejskiego już w najbliższą niedzielę, a my z tej okazji przedstawiamy ranking naszych ulubionych piosenek wyborczych, a także trzy nowości.

Uszy bolą, serce krwawi, lecz jedno jest dobre: cringe w spotach wylewa się ze wszystkich stron: od prawicy po lewicę. Przynajmniej w tym się zgadzają…

1. Marcin W., Wiosna, 2019

Spot disco polo powstał, lecz pan swój start w eurowyborach musiał wycofać. Prokuratura oskarżyła go o wyłudzenie 17 milionów złotych.

https://www.youtube.com/watch?v=MkSQUJGBiyo

2. Marcin Duszek, Prawo i Sprawiedliwość, 2019

W tym klipie uchwycone jest wszystko: disco polo, ludowy zaśpiew, ukwiecone pola, urocza kapliczka, przystojne kobiety, a nawet wielka fura.

3. Centrolewica, 2009

Mało znana i bardzo niedoceniana piosenka wyborcza koalicji, która istniała pół roku. Sukcesu nie odniosła, a szkoda. Song piękny i w rytmie iście tanecznym.

4. Polskie Stronnictwo Ludowe, 2011

PSL zainwestowało w piosenkę zaśpiewaną przez zespół Enej. Baletnica, którą widać w klipie, to… Margaret z czasów przed karierą. I ci biedni politycy, którym kazali bujać się…

5. Sojusz Lewicy Demokratycznej, 2009

Słynne bliźniaczki Napieralskiego (ówczesnego szefa SLD), które funkcjonowały wtedy pod pseudonimem 2sisters i którym wróżono karierę celebrycką. Z kariery wiele nie wyszło, ale były sesje rozbierane i wizyta w tvn24 (#poważnemedia).

Nowa Prasówka obejrzana?!

6. Samoobrona, 2005

Andrzejowi Lepperowi udało namówić się popularną w poprzednim tysiącleciu grupę Trubadurzy (znaną również pod nazwą Turbadurzy), by zaśpiewała wątpliwą artystyczne piosenkę o lepperowaniu Polski. Sztos.

https://youtu.be/Z1FdkmENTb8

7. Top One – Ole! Olek, Aleksander Kwaśniewski, 1995

To był hit końca XX wieku. Święcące wtedy pierwszą falę popularności disco polo, Kwaśniewski ze swoim nowoczesnym przesłaniem, a nawet czarny mężczyzna w klipie. To musiało się udać. I udało.

https://youtu.be/yDb8dONh6Ww

8. Hymn Samoobrony, 2004

Tak, Samoobrona miała własny hymn. Była to piosenka niezwykle rzewna, traktująca o klasowych nierównościach i tym, że wszyscy chcą nas oszukać. No i ten Andrzej po dłuższej posiadówie na solarium…

8. Marta Ratuszyńska – Razem, Sojusz Lewicy Demokratycznej, 2010

Ratuszyńska, startująca z list SLD, postawiła na piosenkę o tytule Razem. Zabawne, że kilka lat później na lewicy powstała nowa siła polityczna o takiej właśnie nazwie. Marta, zakręć się wokół tego. Może jakaś kaska wleci.

10. Łukasz Naczas, Sojusz Lewicy Demokratycznej, 2011

Łukasz Naczas na początku tej dekady był znaczącą postacią w partyjnych układankach SLD. Miał być nowoczesną twarzą Sojuszu, więc wyprodukował nowoczesną piosenkę, w którą zaangażował m.in. Millera i Czarzastego. Wyszło jak wyszło…

Piosenki piosenkami, ale pamiętajcie, by oddać głos!
Tutaj znajdziecie wszelkie informacje dotyczące tego co, gdzie i jak.

redakcja

Styl, smak, sekret. Since 2012.