fbpx

Musisz zobaczyć przed końcem świata [KCVP]

tylko jedna reklama


Musisz zobaczyć przed końcem świata [KCVP]

Materiał powstał w ramach cyklu Kulturalne Centrum Vogule Poland, w którym polecamy i odradzamy co czytać, co oglądać i co robić w wolnym czasie.

Mimo wielu akcji uświadamiających mam wrażenie, że nasz gatunek wciąż zachowuje się jak orkiestra na Titanicu – gra do końca, nie zważając na to, że zaraz zginie. No cóż, nie czuję się na siłach, by w tym momencie po raz kolejny krzyczeć, że hej możni świata, może warto coś zrobić. Na szczęście są inni, którzy robią to umiejętnie. I tak, zupełnie niespodziewanie, pierwszy odcinek Kulturalnego Centrum Vogule Poland, wyszedł tematycznie: postapokaliptycznie, nieco science fiction, a nieco smutnych przypowieści. Idealnie na jesienne rozkminy.

Rok za rokiem – miniserial BBC One

Doskonała sześcioodcinkowa opowieść o niedalekiej przyszłości z perspektywy dużej, brytyjskiej rodziny. Z jednej strony obserwujemy ich skomplikowane perypetie na przestrzeni lat (czas w serialu zasuwa naprawdę szybko), a z drugiej patrzymy na świat pełen technologii, nowych (lecz jakże nam znanych) populistów, problemów z imigracją, wolnością osobistą, potężnymi broniami i jeszcze potężniejszymi zmianami klimatycznymi. Choć serial dzieje się w niedalekiej przyszłości i jest oczywiście fikcją, to poruszane tam tematy są jakże nam znane i obecne już teraz w przestrzeni medialnej. Do rozkminy, do słodko-gorzkiego śmiechu, do obejrzenia na HBO GO.

Hotel – manga Boichi

Hotel Boichi

Od japońskiej premiery tego komiksu minęło 13 lat, lecz Boichi tak trafnie zdiagnozował problemy współczesności, że manga zupełnie się nie zestarzała.

Hotel to zestaw kilku opowieści rysunkowych, w których każda opowiada inną przypowieść dziejącą się w przyszłości. Główna historia to historia tytułowego hotelu – ostatniego miejsca na Ziemi, które ma wyjątkową misję w czasach, gdy ludzkość (przez swoją głupotę) już dawno wyginęła. Przejmujące, narysowane piękną kreską i opowiedziane zaskakującą, wciągającą narracją. Warto, do kupienia na MangaStore.pl.

Na linii świata – książka Manueli Gretkowskiej

Na linii świata Manuela Gretkowska

O ile internetowe felietony pisarki można lubić lub nie, o tyle nie można jej odmówić sprawnego pióra, które stawia ją w czołówce polskiej literatury. Książka Na linii świata to poetycka, erotyczno-tragiczno-technologiczna opowieść o dziewczynie zarabiającej na internetowych kamerkach, która została wciągnięta w świat Krzemowej Doliny. Skomplikowane technologie i jeszcze bardziej skomplikowane relacje ludzkie skłaniają do przemyśleń nawet tutaj, w średniowiecznej Polsce.

Choć nasz świat różni się od tego, którym żyją bohaterowie Gretkowskiej, to… czy na pewno aż tak bardzo? Jako fan pani Manueli serdecznie polecam, jestem wielkim fanem umysłu tej kobiety. Nawet, jeśli nie zawsze zgadzam się z jej poglądami, to zawsze chętnie je czytam. Czytajcie i wy, książkę znajdziecie w księgarni internetowej wydawnictwa Znak.

The Big Dream – płyta Davida Lyncha

Jeśli mamy czegoś słuchać na końcu świata, to słuchajmy muzyki, która momentami boli, a momentami uskrzydla. Moje pierwsze skojarzenie: właśnie ten album z 2013 roku. Lynch to artysta wszechstronny, którego Twin Peaks oczywiście jest serialem doskonałym, ale pan David to równie utalentowany muzyk.

The Big Dream dla mnie jest opowieścią o wiecznym, usilnym poszukiwaniu: siebie, zrozumienia, miłości, akceptacji, stabilizacji, poczucia bezpieczeństwa i w końcu sensu tego wszystkiego. To nie jest muzyka do tańca (choć kto was tam wie), raczej do leżenia na łóżku i przytulania się do kotka czy pieska. Przytulajcie się, przytulanie jest ważne. Podobnie jak słuchanie legalnej muzyki, przykładowo na iTunes.