Las Ketchup: siostry od „Asereje”, córki Pomidora [ALE TO JUŻ BYŁO]

tylko jedna reklama


Las Ketchup: siostry od „Asereje”, córki Pomidora [ALE TO JUŻ BYŁO]

Pomidorowe szaleństwo

Latem 2002 roku Europa oszalała na punkcie trzech wariatek, które śpiewały jakieś dziwne słowa, trzęsąc przy tym rękoma, niczym w histerycznym akcie masturbacji. To siostry Muñoz znane lepiej jako Las Ketchup. A ich piosenka na dobre wpisała się w kanon letnich przebojów.

Las Ketchup od początku tworzyły trzy siostry: Lola, Pilar i Lucia. Dziewczyny pochodzą ze znanej, muzykalnej rodziny i są córkami słynnego gitarzysty flamenco, Juana Manuela Muñoza, znanego także jako El Tomate, czyli… Pomidor. To wyjaśnia zarówno keczup w nazwie ich girlbandu, jak i nazwę debiutanckiej płyty Las Hijas del Tomate, czyli Córki Pomidora.

Piosenka The Ketchup Song (Aserejé) to jedyna piosenka z albumu, której same nie napisały i nie skomponowały. Jedyna też, która okazała się gigantycznym hitem i do której powstały aż trzy teledyski. W tym bożonarodzeniowy, gdzie do melodii dodano dzwoneczki.

Słodki bezsens

Przejdźmy do warstwy tekstowej hitu. Opowiada on historię spotkania w barze Diego, który jest już lekko wstawiony i przy tym zarozumiały. Lekarstwem na jego bolączki jest refren utworu, który… nie ma żadnego sensu. Serio. Te słowa nawet nie istnieją, więc można traktować je jako zaklęcie czy też modlitwę.

Aserejé, ja deje tejebe tude jebere
sebiunouba majabi an de bugui an de buididipí

Sam refren „Asereje, ja deje…” nie znaczy tak naprawdę nic. To tylko tekst, jaki wymyślasz sobie śpiewając angielską piosenkę i ani trochę nie umiejąc mówić w tym języku – powiedziała Lola w wywiadzie dla Onetu z 2003 roku. Tak, Onet kiedyś robił wywiady z naprawdę fajnymi osobami.

Kolejnym singlem dziewczyn było Kusha las payas, które jednak nie powtórzyło sukcesu Aserejé.

A szkoda, bo zarówno ten utwór, jak i zdecydowana większość znajdujących się na ich debiutanckiej płycie, to naprawdę dobre, lekkie kompozycje sprytnie łączące konwencję banalnych, letnich piosenek z rytmami typowo latynoskimi: rumbą, sambą czy flamenco.

Druga płyta

W 2006 roku do znanej trójki dołączyła czwarta siostra, Rocio. W rodzinnym, pomidorowo-keczupowym kwartecie postanowiły ponownie zawalczyć o sukces drugim albumem – Un Bloodymary. Promował go singiel o tym samym tytule.

Choć piosence wyraźnie brakowało lekkości i świeżości, jakie Las Ketchup miały na starcie, dziewczyny wierzyły w powodzenie utworu i zgłosiły go do Eurowizji. Udało im się dostać do konkursu i reprezentując Hiszpanię zajęły smutne, 21 miejsce.

Wielki powrót!

Las Ketchup niedawno zapowiedziały swój wielki powrót. W latach 2019-2020 zamierzają dać serię koncertów. Póki co zagrały w Madrycie na imprezie pre-party z okazji tegorocznej Eurowizji, w portugalskim Faro czy na Retro Music Festival w Bukareszcie. To raczej coś w stylu powrotu Spice Girls, a więc greatest hits dla fanów z początków tego tysiąclecia. Ale widać, że dziewczyny mają z tego frajdę.

Las Ketchup
Las Ketchup w 2019 roku

Co ciekawe, siostry dobrze radzą sobie bez zespołu. Pilar ma własną szkołę uczącą akrobatyki, Lola została projektantką mody (choć chyba bez większego powodzenia), a Rocio popularną influencerką, którą na Instagramie śledzi prawie 400 tysięcy osób, w tym Macademian Girl (która szkaluje też Maję Sablewską). Lucia zaś odcięła się od życia publicznego.

A Aserejé jest oczywiście na naszej letniej playliście, którą możecie usłyszeć na naszych imprezach i wspólnie z nami tańczyć układ. Zapraszamy!