fbpx

Kobiety mogą uratować ten świat [KCVP]

tylko jedna reklama


Kobiety mogą uratować ten świat [KCVP]

Materiał powstał w ramach cyklu Kulturalne Centrum Vogule Poland, w którym polecamy i odradzamy co czytać, co oglądać i co robić w wolnym czasie.

Tytuł oczywiście jest nieco na wyrost, ale tylko odrobinę, ponieważ serio uważam, że dobrze byłoby, gdyby kobiet było więcej. I chodzi mi tu zarówno o politykę, jak i kulturę czy sprawy społeczne. A oto kilka kobiet, które ostatnio znalazły się w orbicie mojej uwagi.

Debbie Harry w Interview UK

Żywa ikona, nieposkromiona artystka oraz jedna z ważniejszych kobiet popkultury dla Vogule Poland. Mam nadzieję, że nie musimy tłumaczyć dlaczego. Ona też niczego nie musi tłumaczyć, choć na szczęście ma ochotę mówić (tutaj znajdziecie wywiad dla Interview UK) oraz pisać, bo właśnie premierę miała jej autobiografia Face It: A Memoir (do kupienia po angielsku m.in. na Amazonie). To niesamowite, jak sprawiając na zdjęciach wrażenie znudzonej można budzić aż takiej zainteresowanie kolejne dekady.

Agnieszka Holland w Wysokich Obcasach

Z reżyserką można się zgadzać lub nie, ale dwóch rzeczy nie można jej odmówić: talentu oraz inteligencji. Ja sam nie zawsze w stu procentach utożsamiam się z jej słowami, ale lubię je czytać. Wychodzę bowiem z założenia, że dobrze jest czytać nie tylko wypowiedzi, które są tożsame z naszymi. To uwsteczniające i zamykające nas w bańce dobrego samopoczucia, choć z pewnością bardzo wygodne.

Pani Holland w rozmowie z Wysokimi Obcasami prowokuje kontrowersyjnym pomysłem na Polskę:

Mam więc prosty pomysł, żeby na trzy kadencje zawiesić prawa wyborcze mężczyzn. Tylko czynne – nie będą mogli głosować, ale będą mogli być wybierani. (…) kobiety przez tysiąclecia nie miały żadnych praw. Byłoby sprawiedliwe, żeby choć przez kilkanaście lat mężczyźni odpoczęli. Dajmy im czas na refleksję. Pewnie przez pierwsze cztery lata byłby chaos. Ale potem będzie tylko lepiej. Nie chodzi o to, że kobiety są jakieś mądrzejsze od mężczyzn, ale mają inny punkt widzenia, inne doświadczenia, inną wrażliwość i wybierałyby innych ludzi. Myślę, że 12 lat wystarczy, by przestawić wajchę i żeby polityka zaczęła mieć zupełnie inne cele niż walka o władzę.

Warszawianki Roku

Miasto Warszawa ogłosiło konkurs, w którym każda i każdy z nas może głosować na wybitne postaci miasta stołecznego. Zachęcam. A skoro już pytacie, na kogo ja głosowałem, to odpowiadam z przyjemnością, że na Julię Maciochę (główna organizatorka Parady Równości) oraz profesor Ewę Łętowską (m.in. była RPO). Dwa dobre duchy zmian: młody i energiczny oraz dojrzały i wyważony.

Anda Rottenberg i jej Dziennik

Pani Rottenberg to dla mnie jedna z najwybitniejszych Polek. Nigdy jej nie poznałem, kilka razy widziałem na żywo i zawsze bałem się, że będę musiał się odezwać i skończy się na jakimś jęku zawstydzenia. Jej wiedza jest dla mnie czymś niezwykle rozległym, a gdy wielki umysł jest zapakowany w wyrafinowany styl noszenia się, to ja już naprawdę przepraszam, ale pozostaje mi tylko podziwiać.

A skoro podziwiam, to też będę czytał jej nową książkę – Lista. Dziennik 2005 (do kupienia tutaj), w którym autorka zebrała zapiski z sześciu miesięcy. To było ważne półrocze w jej życiu, gdy publicznie została oskarżona o współpracę z tajnymi służbami PRL. Po pół roku oczyszczono ją z zarzutu. Jestem bardzo ciekaw, jak tak kulturalna osoba poradziła sobie ze zwykłym, plugawym kłamstwem. Co się działo przez te pół roku w jej życiu i w głowie? To może być ciekawa lektura w czasach, gdy dla rozrywki niektórzy rzucają pomówieniami lub insynuują nieczyste intencje.

Ty

Patrząc na nasze statystyki, około 80 procent osób czytających te słowa to kobiety. Być może trafiłem. Mam nadzieję, że Ty też trafisz – 13. października do urny wyborczej, by oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych. Tutaj znajdziesz kilka podstawowych informacji, jak głosować. Nie zawiedź mnie!