„Kayah i Bregović”: 20 lat temu powstała legenda [ALE TO JUŻ BYŁO]

tylko jedna reklama


„Kayah i Bregović”: 20 lat temu powstała legenda [ALE TO JUŻ BYŁO]

12 kwietnia 1999 roku w Polsce zaczęła się nowa epidemia. Epidemia powrotu fali folku w nowoczesnym wydaniu, bałkańskich rytmów przyprószonych popem i gitarami oraz anielskim (choć czasami diabelskim!) śpiewem Kayah. Tego dnia premierę miał album Kayah i Bregović, który z miejsca stał się hitem. I właściwie nigdy nie przestał.

Najlepszym przykładem tego, że muzyka napisana przez Gorana Bregovića oraz słowa napisane i zaśpiewane przez Kayah nie zestarzały się choćby o minutę są koncerty tego duetu. Po 20 latach od premiery piosenek na ich występach pojawiają się osoby młodsze od tego krążka. Tańczą, śpiewają i klaszczą razem z 40-, 60-latkami, bo to muzyka, który łączy. Wiemy, bo widzieliśmy to.

Album sprzedał się w ilości ponad 700 tysięcy sztuk, a to tylko legalnie. Prawy do lewego, największy przebój z płyty, znają chyba wszyscy Polacy. To przecież jednak nie jedyny hit z krążka, bo są jeszcze Śpij kochanie, śpij, Byłam różą… Właściwie każdy utwór, nawet te nie wydane w formie singli, były podśpiewywane w domach, szkołach, w autobusach i w parkach.

Co ciekawe, nie tylko w Polsce, bo płyta została wydana także w innych krajach, m.in. Hiszpanii, Turcji, Włoszech, Chorwacji czy Izraelu. Wszędzie zdobywała należną jej przychylność krytyki i uznanie słuchaczy. Na przełomie wieków bałkańsko-polski miks kultur został naszym towarem eksportowym. I był to piękny, wyzwalający, pełen klasy, mądrości i emocji twór, z którego byliśmy dumni.

Ten album ma kilku cichych bohaterów. Pierwszym jest oczywiście doskonała orkiestra weselno-pogrzebowa Gorana. Drugim są chórki, bardzo istotne w utworach z tej płyty. Z jednej strony tworzyły go babuszki, jak są czule nazywane starsze panie, charakterystyczne dla tego krążka. Drugi chór tworzył góralski zespół, który później ukształtował się w Zakopower, a który można usłyszeć na Jeśli Bóg istnieje.

Z okazji 20-lecia Kayah i Bregović artystka wydała nowy singiel w folkowym, skocznym klimacie. Dawaj w długą to utwór, w którym Kaśka zaprasza nas na bounce (serio!), a w wideo twerkuje. Warto, dołączamy do naszej imprezowej playlisty!

PS. Kayah i Bregović grają koncerty z okazji 20-lecia albumu. Naprawdę warto wybrać się do Krakowa 24.10!