Patryk Chilewicz: Czym jest Pomada?

Karol Radziszewski: To queerowy festiwal kultury odbywający się w Warszawie. To niezależna inicjatywa, organizowana przez artystów, kuratorów, producentów, sympatyków nieheteronormatywnych labiryntów ludzkiego pożądania i wszystkich chętnych. To wystawa, performansy, koncerty, pokazy filmów, nagie czytania i imprezy.

Dlaczego Pomada jest ważna?

Od 2010 roku staramy się zapraszać widzów do nieheteronormatywnych spotkań. Rozmawiamy o ciele, o seksualności, o alternatywnych koncepcjach rodziny, funkcjonowaniu w przestrzeni publicznej, mediach oraz o queerowej duchowości. Uważamy, że wciąż jest zdecydowanie za mało kłirowego głosu w Polskiej przestrzeni publicznej i Pomada stara się to zmieniać.

Kto tworzy Pomadę?

Pomada jest efektem pracy wielu ochotników, ale również organizacji i instytucji, które poprzez swoje zaangażowanie wspierają inicjatywę.

Czym będzie się wyróżniała tegoroczna Pomada?

W tym roku hasło SEX, KŁAMSTWA I KASETY VIDEO przenosi nas w przeszłość i przyszłość, które wymagają solidnego queerowania. Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie: czy istnieje i czym jest polskie queerowe dziedzictwo?

Czy Pomada jest tylko dla ludzi nieheteroseksualnych?

Zdecydowanie nie! Zapraszamy wszystkich zainteresowanych kulturą i sztuką.

Dlaczego Pomada nie jest komercyjna, gwiazdorska i nie ma na niej czerwonego dywanu?

Bo to mało queerowe. Pomada stara się być prowokacyjna, radykalna, egalitarna, ale też z humorem proponuje alternatywną wizję rzeczywistości. My nie sprzedajemy, my zapraszamy do wspólnej przygody.

Mięśniaki, futrzaki, diwy, twinki… Dla kogo jest Pomada?

Pomada jest dla wszystkich, poza kategoriami, nasze hasło to: Ganc Pomada! Czyli bądź kim chcesz.

Dlaczego warto wesprzeć finansowo organizację Pomady?

Jako samoorganizująca się grupa, pierwszy raz zwracamy się otwarcie o pomoc finansową w zrealizowaniu POMADA 7. Środki, które przeznaczycie pozwolą przede wszystkim na wsparcie zaproszonych spoza Warszawy artystów (przejazdy i noclegi), na zorganizowanie wystawy, wydarzeń towarzyszących (transporty, druki plakatów i ulotek, promocję, scenografię, wynajem sprzętu). Poza barterową pomocą instytucji kultury, Pomada nie dysponuje żadnym budżetem, nie zarabia, oferując jednocześnie wstęp na wszystkie organizowane wydarzenia kulturalne za darmo. Bez waszej pomocy, silna i piękna Pomada będzie musiała zostać bardzo mocno ograniczona.


Redakcja Vogule Poland wsparła projekt finansowania siódmej edycji festiwalu Pomada. Wesprzyj i ty – liczy się każdy grosz. Czasami naprawdę lepiej jest zainwestować w kulturę niż zjeść kolejny fancy obiad na mieście. Z obiadu powstanie kupa, a z dofinansowania przestrzeń, w której mamy szansę czuć się mniej gównianie.

Więcej o programie i zaproszonych gościach możecie przeczytać na www.pomadapomada.pl.