CORONAVIRUS

Jeśli boisz się szczepionki, to musisz to zobaczyć

5 minut czytania

W związku z dramatycznymi wynikami sondażowymi, z których wynika, że jedna czwarta osób w Polsce zdecydowanie nie chce się zaszczepić przez COVID-19, a gdy dołożymy do tego grupę raczej niechętnych dostajemy prawie połowę ankietowanych, postanowiliśmy coś z tym zrobić.

Nasze coś nie jest jakoś specjalnie wielkie, bo a) nie organizujemy szczepień, b) nie mamy funduszy na propagowanie prawdy o szczepieniach, c) sami nie mamy wiedzy uprawniającej nas do podejmowania tematu. Zwłaszcza punkt c wydaje się szczególnie istotny, bo pokora w stosunku do ludzi mądrzejszych i lepiej ogarniających specjalistyczne tematy wydaje się wręcz niemodna.

Oczywiście moglibyśmy jak Andziaks, jej matka, Górniak, Kołakowska czy inny Komarenko budować zainteresowanie na cynicznie podgrzewanych kłamstwach. Moglibyśmy robić o tym wideo i na poważnie dyskutować o sprawach, o których nie mamy specjalistycznej wiedzy. Moglibyśmy to w końcu monetyzować, budować na tym zasięgi i lajki. Jest odwrotnie – narażamy się na furię szurii, która manipulowana swoimi guru rzuca się na każdą osobę, która śmie podpierać swoje zdanie opiniami specjalistów lub/i twardymi wynikami badań.

To nie jest jednak lament o tym, że ludzie nam piszą niemiłe rzeczy, bo w dupie mamy ludzi próbujących wylać na nas swoje frustracje. Nie jesteśmy niczyim workiem treningowym i nie będziemy sobie pozwalać na to. To tekst o czymś innym: o osobach znanych z sieci, które bazując na swojej wiedzy (tak, influencerami mogą być też osoby z mózgiem, jeszcze tego nie zabronili!) lub na wiedzy swoich gości_ budują mało sexy, ale za to wartościowe materiały dookoła koronawirusa.

Poniżej przedstawiamy kilka obejrzanych przez nas i cenionych treści na YouTubie. Zachęcamy Was do pozostawiania linków do kolejnych dobrych materiałów (także na innych platformach). Zróbmy listę dla niedowiarków, by nie mieli wymówek, że cioteczna siostra przyrodniego brata mojej mamy kasłała po szczepionce.

Janina Bąk w rozmowie z biotechnolożką i youtuberką Kasią Gandor.
Janina Bąk w rozmowie z dr n. med. Pawłem Grzesiowskim.
Kasia Gandor na swoim kanale odpowiada na popularne pytania, np. na to o szczątki płodów w szczepionkach.
Jeśli ze skrótów kojarzysz tylko HWDP i LGBT, a mRNA jest czymś niezrozumiałym, to Kasia przybywa z pomocą!
Naukowy Bełkot, czyli Dawid Myśliwiec, również podjął temat mRNA i również polecamy jego wideo.
Z kanału Dawida dowiecie się również, czy są naukowe podstawy by twierdzić, że szczepionka namiesza nam w genach.

Powyżej macie trzy osoby, które w sposób rzeczowy, przystępny i opierający się na faktach, a nie „argumentach” z komentarza anonima na Instagramie, tłumaczą zagmatwaną rzeczywistość. Pamiętajcie o tym, że internet może dawać nam naprawdę dużo darmowej wiedzy, nie tylko słodkie kotki, choć wiadomo, że te są mega ważne.

A, i na koniec: okażcie mądrym twórczyniom i twórcom trochę czułości, dajcie lajka czy follow. Oni czasami wspominają, z jaką nienawiścią i oszalałą szurią mierzą się na co dzień. Biorą na klaty tą nienawiść, a mimo to dalej kontynuują swoją ważną i potrzebną pracę. Uszanujmy ich i doceńmy!

Patryk Chilewicz

Pracował w brukowcu, sprzedawał buty i podawał szampana Beacie Kozidrak – powiedziała mu wtedy, że jest fajny. Niespecjalnie w to uwierzył i wciąż czuje potrzebę udowadniania sobie i innym, że taki właśnie jest. Dlatego już od dziesięciu lat zatruwa życie celebrytom (a ci albo go uwielbiają, albo nienawidzą). Kocha kotki i marzy o wyprowadzce z Ziemi. W wolnych chwilach miewa ataki paniki lub czyta komiksy o kaczkach.

8 Comments

 1. Polecam dr Tomasza Rożka i jego kanał na YouTube „Nauka. To lubię”

 2. Dziękuje z całego serca za ten artykuł, jako przyszły lekarz na codzień spotykający się z pełnymi salami dzieci, pacjentow neurologicznych, pulmonologicznych z ciężkimi powikłaniami po covidzie oraz jako człowiek który po prostu chce jak najszybciej wrócić do normalności ❤️

 3. „że cioteczna siostra przyrodniego brata mojej mamy kasłała po szczepionce.

  Ja 27 lat, np
  kasłalem po szczepionce Astry kilka do kilkunastu dni, co prawna było to delikatnie, ale zawsze. W tym okresie byłem zdrowy i nie byłem wystawiony na jakieś czynniki, które ten kaszel mogły by powodować. Zgłosiłem nawet objawy zgodnie z ulotką producenta.

 4. Hej. Myślę że ten tekst mówi sama prawdę i se wszystkim się w 100% zgadzam. ALE do nie wyślę go niestety nikomu o kim wiem że jest niezdecydowany/a, bo źle to wszystko odbierze przez użyty przez ciebie język. chyba że zamysł jest taki że czytam ja, zgadzam się i inki wysyłam do szurii 😉
  Buziolki, Domi

 5. Ja zawsze mam ochotę spytać się takiego „mądrego” inaczej antyszczepa czy wie co się stanie np z jego malutkim dzieckiem jak ona np nie przeżyje tej „grypki” jaka jest covid .

 6. Brawo! Trzeba nam głosu rozsądku! Cieszę się, że nie zaliczacie się do grupy internetowej i celebryckiej szurii.

 7. Super lista! Dopisałabym jeszcze ostatnią rozmowę Red Lipstick Monster z Ane Ratownicą.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.