Jak zagłosować poza miejscem zameldowania? Prosty przewodnik

tylko jedna reklama


Jak zagłosować poza miejscem zameldowania? Prosty przewodnik

Najczęściej na Vogule Poland śmieszkujemy, ale są momenty, w których warto odłożyć ironię i heheszki na bok. Takim momentem są dla nas wybory parlamentarne. Zwłaszcza tegoroczne, które mogą zdecydować o tym, jak Polska będzie wyglądała nie tylko przez najbliższe cztery lata, ale być może nawet dekadę lub więcej.

Spora część naszych obserwatorek i obserwatorów mieszka poza miejscem zameldowania – studia, praca, kochanek w innym mieście. Powody są różne. To nie jest usprawiedliwienie dla nieoddania głosu. Poniżej znajdziecie krótki i naprawdę prosty przewodnik, jak zarejestrować się w komisji wyborczej, do której możemy ruszyć cztery litery i oddać ważny głos.

Możliwość pierwsza: przez internet

 1. Zaloguj się lub załóż profil zaufany. To coś takiego jak Facebook, tylko służące nie do podglądania eksów, a załatwiania spraw urzędowych. Jeśli masz konto w banku, możesz zarejestrować swój profil zaufany właśnie przez nie. Jest też opcja manualnego wypełnienia wniosku o profil zaufany i złożenia w urzędzie lub użycie e-dowodu.
  Zajmie ci to pięć minut, a ułatwi naprawdę wiele urzędowych pierdół – zgłoszenie utraty dowodu osobistego, złożenie deklaracji podatkowej, zarejestrowanie działalności gospodarczej… Dorosłe życie przeraża, ale z profilem zaufanym jest serio odrobinę lżej. Wiem, bo sam korzystam.
 2. Jak już masz profil zaufany / zalogowałaś się, to jest z górki: na stronach rządowych wypełniasz ten formularz o wpisanie do rejestru wyborców (na stałe) lub ten formularz o dopisanie do spisu wyborców (dotyczy konkretnych wyborów, w tym przypadku parlamentarnych 2019). Ani to trudne, ani długie. Kilka okienek. Zamawiając wibrator na Allegro spędzisz więcej czasu.
  W tym kroku są dwa ważne elementy: skan dowodu osobistego (z dwóch stron; na telefony są bezpłatne apki skanujące (wpisz w AppStore czy Google Play scan) lub zróbcie dokładne, wyraźne zdjęcie z widocznym każdym elementem dokumentu) oraz załącznik potwierdzający przynależność do miejsca, w którym chcesz głosować: może to być umowa najmu mieszkania, rachunek za internet, umowa o pracę w mieście, w którym żyjesz… Możliwości jest wiele. Ważne, żeby to było dla urzędników wiarygodne, a nie selfie na Wawelu czy z Pałacem Kultury.
 3. Urzędnicy pracują od poniedziałku do piątku i mają pięć dni na rozpatrzenie twojego wniosku. Czekaj cierpliwie i nie wyklinaj ich, bo takich wniosków mają czasami setki, a czasami tysiące. Każdy muszą przeanalizować. Potwierdzenie wysłania swojego wniosku znajdziesz w skrzynce wiadomości na swoim profilu ePUAP, tam też dotrze do ciebie decyzja dotycząca wpisaniu do rejestru wyborców lub dopisania do spisu wyborców (opcjonalnie, patrz punkt 2).

Możliwość druga: w urzędzie

 1. Na stronach rządowych wypełniasz ten formularz o wpisanie do rejestru wyborców (na stałe) lub ten formularz o dopisanie do spisu wyborców (dotyczy konkretnych wyborów, w tym przypadku parlamentarnych 2019). Ani to trudne, ani długie. Kilka okienek. Zamawiając wibrator na Allegro spędzisz więcej czasu. W tym kroku są dwa ważne elementy: skan dowodu osobistego (z dwóch stron; na telefony są bezpłatne apki skanujące (wpisz w AppStore czy Google Play scan) lub zróbcie dokładne, wyraźne zdjęcie z widocznym każdym elementem dokumentu) oraz załącznik potwierdzający przynależność do miejsca, w którym chcesz głosować: może to być umowa najmu mieszkania, rachunek za internet, umowa o pracę w mieście, w którym żyjesz… Możliwości jest wiele. Ważne, żeby to było dla urzędników wiarygodne, a nie selfie na Wawelu czy z Pałacem Kultury.
 2. Wniosek złóż w najbliższym, odpowiednim dla twojego miejsca zamieszkania, urzędzie gminy. A gdzie to? Wujek Google z pewnością pomoże, gdy wpiszesz tam frazę urząd gminy i znajdziesz najbliższy. W razie wątpliwości w godzinach pracy urzędu miasta zadzwoń na numer informacyjny, a dowiesz się tego zapewne w minutę.
  Nie musisz histeryzować, że spędzisz w urzędzie dwa dni w kolejce, by złożyć jeden papierek. W większości dużych miast można umówić się na wizytę online, na konkretną godzinę. Zrobisz to, wpisując w Google frazę umawianie wizyty w urzędzie twojemiasto, gdzie zamiast twojemiasto wpiszesz swoje miasto. No chyba, że mieszkasz w twojemiasto.
  Aha, weź ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, który wpisałaś w swój wniosek (punkt 1).
 3. Urzędnicy pracują od poniedziałku do piątku i mają pięć dni na rozpatrzenie twojego wniosku. Czekaj cierpliwie i nie wyklinaj ich, bo takich wniosków mają czasami setki, a czasami tysiące. Każdy muszą przeanalizować. O decyzji dowiesz się telefonicznie / smsowo / mailowo. Wszystko zależy od tego, jaki system mają urzędnicy. Zawsze dowiesz się tego, dzwoniąc po prostu do swojego urzędu miasta i pytając o swój wniosek (będzie tu potrzebny PESEL lub/i numer wniosku).

Ważne tipy:

 • Wnioski można składać do 8.10.2019, ale nie czekaj na ostatnią chwilę. Wiele osób czeka, co powoduje chaos w urzędach. Nie warto też żyć w niewiedzy czy skorzystasz z prawa wyborczego czy też okażesz się smutnym ignorantem.
 • Ta usługa jest bezpłatna na wszystkich etapach.
 • Twoje nazwisko może być wpisane tylko w jednym okręgu wyborczym, więc jeśli przepiszesz się do miasta, w którym mieszkasz, a w ostatniej chwili pojedziesz w rodzinne strony i tam będziesz w dniu wyborów, to będziesz łosiem i nie zagłosujesz. Nie bądź łosiem.
 • Nie daj się przerazić. Wiem jak to jest, jakieś wypełnianie druczków, wykonywanie telefonów czy inne wizyty w urzędzie mogą zniechęcać. Pamiętaj jednak, że czas poświęcony na cały proces to jakaś godzina. Gra idzie zaś o co najmniej najbliższe cztery lata.
 • Więcej informacji i wskazówek dotyczących wyborów znajdziesz na tej stronie.
Comments are closed.