koronawirus

Jak nie panikować w świecie z koronawirusem? *PORADNIK*

11 minut czytania

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa COVID-19 (SARS-CoV-2) zaczyna być coraz poważniejsza. Zewsząd docierają do nas kolejne informacje o zwiększającej się liczbie zachorowań, czy o ograniczeniach i zaleceniach wprowadzanych przez kolejne państwa. Nie można panikować, ale nie można też lekceważyć tego co się dzieje. 

Oczywistym jest, że skoro sytuacja jest dla nas nieznana, niejasna i niecodzienna, to może powodować stres, a nawet strach. Pamiętajcie, że są to naturalne i uzasadnione reakcje organizmu i nie są powodem do wstydu czy stygmatyzacji. 

Ważne jest jednak, by w tym czasie szczególnie zadbać o swojego zdrowie nie tylko fizyczne, ale także psychicznie i minimalizować stres oraz strach, jakie mogą wywołać postępująca epidemia koronawirusa COVID-19. 

Po zapoznaniu się z informacjami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), radzimy, jak postępować, by ograniczyć stres u siebie i innych osób i nie dać się wszechogarniającej panice. 

1. Nie wierz we wszystko, co Ci powiedzą

Staraj się nie przyjmować do siebie informacji typu bo kuzynka mamy chłopaka koleżanki mojego kolegi pracuje w szpitalu w Pcimiu Dolnym i ona mówi że…. Nie, nie słuchaj tego. To nie są pewne informacje, to nie będą dobre informacje i z pewnością wywołają one u Ciebie stres i niepokój.

2. Unikaj czytania / słuchania / oglądania wszystkich dostępnych informacji

Pamiętaj, że wiele spośród publikowanych w mediach informacji, to informacje nieprawdziwe lub niepotwierdzone. Jednocześnie niezwykle ważne jest, by być poinformowanym, bowiem, jak twierdzą przedstawiciele WHO fakty minimalizują strach. Opieraj się więc na sprawdzonych źródłach informacji i z nich czerp swoją wiedzę. 

Sytuację związaną z koronawirusem, jego rozprzestrzenianiem się i podejmowanymi w poszczególnych krajach działaniami prewencyjnymi na bieżąco monitoruje i udostępnia na swoich kanałach Łukasz Bok założyciel popularnego portalu „KiKŚ – Konflikty i katastrofy światowe” (Instagram / Twitter / Facebook).

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia na swoich social mediach (Twitter / Facebook) każdego dnia podaje na bieżąco informacje dotyczące sytuacji związanej z wirusem w Polsce.

Założona została także rządowa strona – https://www.gov.pl/web/koronawirus, gdzie publikowane są szersze informacje związane z koronawirusem COVID-19 oraz informacje jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich.

Dla rozluźnienia polecamy naszą serię podcastów!

3. Unikaj stałego strumienia informacji o epidemii 

Pamiętaj, że czytając nieustannie informacje (nawet te z pewnych źródeł) nakręcasz u siebie spiralę strachu i stresu. Twój organizm jest bowiem przez cały dzień narażony na stresogenne czynniki, a Ty sam_a sobie ich dostarczasz bez przerwy, więc poziom kortyzolu w Twoim organizmie jest nieustannie podwyższony. 

Rozumiemy, że chcesz wiedzieć co się dzieje. Radzimy zapoznawać się z aktualnymi informacjami maksymalnie dwa razy dziennie, a najlepiej raz, rano, do porannej kawy. Wówczas będziesz wiedział_a, co się dzieje, a w ciągu dnia poziom stresu zdąży Ci się na tyle ustabilizować, że wieczorem spokojnie zaśniesz.

4. Stosuj się do wydawanych przez służby zaleceń

Pamiętaj, że w tym szczególnym i trudnym okresie, trzeba szczególnie stosować się do wydawanych przez służby zaleceń.  

Miej świadomość, że wszystkie podejmowane działania, nawet jeśli pozornie utrudniają Twoje życie – wprowadzony zakaz organizowania imprez masowych, kontrole sanitarne na granicach, odwoływanie zajęć na uczelniach czy lekcji w szkołach, przekładanie wydarzeń kulturalnych czy sportowych albo organizacja różnego rodzaju wydarzeń bez udziału publiczności – mają na celu możliwe ograniczenie rozprzestrzenienia się wirusa, a więc, także Twoje, bezpieczeństwo

5. Nie dyskryminuj innych osób, nie piętnuj, bądź empatyczny_a

Nie patrz podejrzliwie na każdą osobę w autobusie czy sklepie, która dwa razy zakaszle oraz nie omijaj szerokim łukiem Azjaty na ulicy. Pamiętaj, że choroba nie  ma narodowości, rysów twarzy ani koloru skóry. Nie traktuj innych osób tak, jak sam_a nie chcesz być traktowany_a. 

Zamiast popadać w obsesję i patrzeć podejrzliwie na wszystkie osoby dookoła, zastanów się, czy nie masz obok siebie kogoś komu możesz pomóc. Może masz jakąś starszą sąsiadkę, która niekoniecznie chce wychodzić z domu, a ktoś musi jej zrobić zakupy? Albo znajomego, który nie tak dawno przeszedł zapalenie płuc i ma obniżoną odporność? Pamiętaj o takich osobach. 

Zadzwoń też do rodziców i dziadków (albo odwiedź ich w miarę możliwości) i upewnij się, że są bezpieczni i nie panikują. W razie konieczności wyjaśnij im kwestie, których mogą nie rozumieć. Przekazuj informacje w sposób prosty i rzetelny. 

Nie naśmiewaj się ze znajomych, którzy boją się i stresują bardziej niż Ty. Staraj się ich uspokajać i zapewnić im komfort w tym czasie, bo musi być im ciężko. Nie bagatelizuj ich obaw, nie wyciągaj na siłę z domu, jeśli widzisz, że dla kogoś to prawdziwy stres. Spędź z tą osobą czas w domu. Lepiej odpuścić jedno wyjście na miasto, a mieć świadomość, że komuś się poprawiło wieczór. 

Podając i czytając informacje, pamiętaj, że „każdy kolejny numer” to osoba, której zdrowie lub/i życie są zagrożone. Wydaje się więc, że nie jest to najlepszy powód do żartów, pranków internetowych czy sposób na budowanie zasięgów w Internecie. Bądź empatyczny_a.

6. Nie bój się kwarantanny

Pamiętaj, że to nie koniec świata i to nie znaczy, że umierasz. Są to działania prewencyjne podejmowane przez służby epidemiologiczne celem uniknięcia ewentualnego rozprzestrzeniania wirusa. 

Jeśli więc zdarzy się, że padnie na Ciebie – nie panikuj! 

Po pierwsze, jeśli zostaniesz objęty kwarantanną przez służby epidemiologiczne, to będzie to usprawiedliwiona nieobecność zarówno w szkole, na uczelni, jak i w pracy. Po drugie, poddanie się kwarantannie (w razie takiego zalecenia przez odpowiednie służby) jest konieczne i nie próbuj lekceważyć zaleceń z tym związanych. Po trzecie, żeby uniknąć stresu staraj się ustalić codzienne rytuały: zdrowo jedz, dużo odpoczywaj, regularnie sypiaj, wykonuj proste ćwiczenia fizyczne, czytaj książki, oglądaj seriale. I pamiętaj, że w tym czasie jesteś pod stałą opieką wyspecjalizowanych służb, które w razie konieczności będą natychmiast reagować.

Jeszcze raz przypominamy – doświadczanie stresu i strachu wobec zjawisk nieznanych, niecodziennych i niejasnych jest sytuacją zupełnie normalną. Staraj się minimalizować sytuacje dla siebie stresogenne, odetnij się od strumienia informacji, pozyskuj wiadomości tylko ze sprawdzonych źródeł, unikaj przekazywania dalej informacji niepotwierdzonych, nie stygmatyzuj innych osób, pamiętaj o empatii i dbaj o siebie i o innych.

Jednocześnie pamiętaj, że jeśli Twój stan zdrowia Cię niepokoi i podejrzewasz, że możesz być zarażony_a koronawirusem, NFZ uruchomiło całodobową, bezpłatną infolinię pod nr 800 190 590, gdzie wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię jakie dalsze kroki powinny zostać przez Ciebie podjęte.