wybory prezydenckie 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich 2020? *PRZEWODNIK*

4 minut czytania

Wybory prezydenckie 28.06.2020 zbliżają się wielkimi krokami. My oczywiście będziemy zachęcać do udziału i ponownie przeprowadzimy #InwazjaWyborcza, więc stay tuned i obserwujcie nas na Instagramie. Tymczasem mamy dla Was poradnik co, gdzie i kiedy zrobić, by wziąć w nich udział.

Ale najpierw: ułatw sobie życie i załóż ePUAP

ePUAP to elektroniczny system rządowy, w którym możesz załatwić wiele spoko spraw: wyrobić duplikat dowodu osobistego, złożyć wniosek o 500+ czy odwołać się od mandatu. Tak, nie trzeba wychodzić z domu. I, co ważne w tym przypadku, można też załatwić wiele spraw dotyczących wyborów. To serio wygodne narzędzie, z którego sam korzystam od kilku lat. Tutaj szczegóły i jak założyć.

Głosowanie korespondencyjne w Polsce (termin: 16.06)

Jeśli posiadasz stwierdzoną niepełnosprawność lub z innego powodu nie możesz oddać głosu w lokalu wyborczym, możesz wnieść wniosek o głosowanie korespondencyjne. Zrobisz to online lub osobiście w urzędzie gminy. Wniosek online zajmuje tyle, co blok reklamowy na Polsacie, więc dasz radę. Tutaj szczegóły.

Głosowanie za granicą (terminy: 16.06 lub 25.06)

W czasie głosowania będziesz za granicą na wakajkach? A może na stałe mieszkasz poza świętą Polską? Spokojnie, możesz głosować. Pilnuj jednak terminów, bo one są tu kluczowe. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na rządowej stronie, tutaj.

Głosowanie poza miejscem zameldowania (terminy: 23.06 lub 26.06)

Jeśli mieszkasz poza miejscem zameldowania, to masz trzy możliwości: dopisanie się na stałe do rejestru wyborców w miejscu zamieszkania (gdy np. w danym miejscu mieszkasz na stałe), jednorazowe dopisanie się do spisu wyborców (gdy np. jedziesz do crusha na weekend i chcesz tylko raz zagłosować w jego miejscowości) lub zaświadczenie o prawie do głosowania (w dowolnym lokalu wyborczym w kraju lub za granicą). Czas na dopisanie się do rejestru i spisu wyborców macie do 23.06, a na uzyskanie zaświadczenia do 26.06. Dopiszecie się do rejestru lub spisu wyborców tutaj, a zaświadczenie znajdziecie na stronach lokalnych samorządów. Wpisz w wujka Google „zaświadczenie o prawie do głosowania TWOJE_MIASTO” i znajdź wniosek.

Teraz już macie wszystkie informacje. Kandydaci w wyborach prezentują całe spektrum poglądów i pomysłów. Ciężko więc znaleźć wymówkę, by olać sprawę. Nie olejcie tego, bardzo Was prosimy.

Inne przydatne wyborcze linki:

Patryk Chilewicz

Pracował w brukowcu, sprzedawał buty i podawał szampana Beacie Kozidrak – powiedziała mu wtedy, że jest fajny. Niespecjalnie w to uwierzył i wciąż czuje potrzebę udowadniania sobie i innym, że taki właśnie jest. Dlatego już od dziesięciu lat zatruwa życie celebrytom (a ci albo go uwielbiają, albo nienawidzą). Kocha kotki i marzy o wyprowadzce z Ziemi. W wolnych chwilach miewa ataki paniki lub czyta komiksy o kaczkach.