fbpx

Czy Pac-Man jest istotą trans? [LISTY]

Pac-Man

Materiał ukazuje się w ramach cyklu listów do Vogule Poland. Zapraszamy Was do wysyłania własnych zapytań dotyczących życia, gwiazd czy popkultury na [email protected].

Szanowna redakcjo Vogule Poland!

W gry z serii Pac-Man gram już od jakiś 30 lat. Przez te wszystkie dni zastanawiam się nad jednym: czy Pac-Man jest osobą trans? Słyszałam wiele sprzecznych doniesień na ten temat. Szanuję go niezależnie od jego tożsamości, ale przyznam, że ta jedna sprawa nie daje mi spokojnie spać.

Pozdrawiam,
Izabella

Szanowna Izabello,

bardzo dziękujemy Ci za to pytanie. Rzeczywiście tożsamość płciowa tej ikony gier pozostaje zagadką. Ważnym tropem wydaje się jednak opracowanie pewnego anonimowego filozofa, który odkrył, że pan Pac-Man od pani Pac-Man (rzekomo jego żony) różni się jedynie kokardą na głowie oraz nieco ciemniejszą karnacja owalnego ciała.

Filozof ten uważa, że ten strój może świadczyć o tym, że pan i pani Pac-Man to może być tak naprawdę ta sama postać. Dlaczego więc pozostaje to tajemnicą? Otóż, jako rzecze ten anonim, początek lat 80., gdy pojawił się najpierw on (1980), a później ona (1982) nie był niestety okresem, gdy o ludziach trans mówiło się w przestrzeni publicznej, mówiło się dobrze i z szacunkiem. O wiele więcej osób trans w latach 80. bało się wyjść z ukrycia. To ponoć też odbiło się w grze Pac-Man, w której ten połyka małe, białe pastylki. Można to interpretować na wiele sposobów: czy to kuracja hormonalna? Może narkotyki, którymi Pac próbuje uciec od nietolerancyjnego świata? Lub najzwyczajniejsze cukierki, którymi zajada swoje stresy?

To oczywiście tylko teorie. Teorią nie jest jednak przemoc i nietolerancja względem osób trans. Jeśli jesteś osobą trans i szukasz pomocy / odpowiedzi na pytania lub chcesz zaangażować się w walkę o równość, odwiedź stronę Fundacji Trans-Fuzja.