Postanowiliśmy zająć się czymś na serio. W czasach, gdy słowo gender stało się uosobieniem zła najgorszego, pedał uchodzi wśród dzieci za najgorszą obelgę, a grupy faszystów legalnie i z rzekomym patriotyzmem zawłaszczają kolejne symbole i święta postanowiliśmy stworzyć na naszej stronie dział o szerokiej nazwie QUEER. Wiemy, że wśród Vogulemaniaków jest wiele osób nieheteronormatywnych, jesteśmy z tego dumni i postanowiliśmy wyjść im naprzeciw.

Szefem działu został Sebastian Słowiński, słynny już laureat Olimpiady Filozoficznej, który nie przyjął wyróżnienia ze strony Hanny Gronkiewicz-Waltz w odpowiedzi na jej konsekwentny brak poparcia dla Parady Równości. Młody chłopak od dawna angażuje się w działania społeczno-polityczne, pozostając jednak na pozycji bezpartyjnej. Oto, jak sam tłumaczy queer i jego znaczenie:

Queer to pojęcie czysto polityczne. Jego genealogia jest podobna do pojęcia baroku, które wzięło się od portugalskiego słowa barroco, oznaczającego nierówną perłę. Czyli coś pięknego, a zarazem wyłamującego się z kanonu. Poeci barokowi w XVII wieku nie cieszyli się popularnością. Zarzucano im albo egzaltację i sztuczność, albo obrazoburstwo. Po latach rozpoczęto intensywne studia nad epoką baroku i jej wytworami. Ta nierówna perła stała się symbolem szaleństwa, dziwacznej oraz pokrętnej estetyki.

Queer to dziwność, kamp ale też praktyka oporu przeciw przemocy normatywnych mechanizmów kultury, która chce stłamsić naszą osobistą niepowtarzalność. Ta osobista niepowtarzalność jest orędziem zarówno społeczności LGBT+, jak i heteroseksualnej. Różnica polega tylko i wyłącznie na tym, że heteronormatywne wartości stały się kategoriami normalności. Ale wszystkie i wszysy jesteśmy powykręcani, przegięci — każdy w swoją stronę. Nie musimy się uginać pod opresją władzy męskiego świata, siłowni i kultury przemocy. Możemy kultywować alternatywny do niego świat queer, dzięki któremu przełamiemy opozycje męskie-damskie, normalne-pedalskie.”

Wciąż pozostaniemy niezależni politycznie i ideowo. Nie będziemy niczyją agitką polityczną, tubą propagandową czy salonikiem odrealnionych publicystów. Dział QUEER będzie ostry, nowoczesny i – jak całe Vogule – pełny humoru wtedy, gdy ten humor jest na miejscu.

To oczywiście nowa część naszej strony, lecz QUEER pozostanie poważną i emancypacyjną, lecz wciąż jednym z elementów naszej strony. Spokojnie, wciąż będziemy przyglądać się kroczu Deynn, chłopakom w słodkie czwartki oraz odkrywać nowości muzyczne w stylu Norbiego śpiewającego o materacu.

A skoro już przy muzyce jesteśmy: już od września Vogule Poland rusza z nowym cyklem o wdzięcznym tytule Aleja Gwiazd. Ta seria potańcówek będzie skierowana do środowiska LGBTQ i ich diw – od tych znanych, jak Madonna czy Lady Gaga, przez Zdzisławę Sośnicką (której piosenka posłużyła nam za tytuł), po RuPaula i Glorę Gaynor. To nie będzie tylko miks przebojów, ale też odkrywanie starych nowych gwiazd oraz najwyższy poziom zabawy, w którym didżeje nie są tylko beznamiętnymi zmieniaczami piosenek. Energia Vogule Poland zostanie więc wzmocniona o siłę gejowskich i lesbijskich diw.

Pierwsza impreza z cyklu Aleja Gwiazd już 9. września w poznańskim klubie HAH, gdzie będziemy mieli przyjemność zagrać na beneficie na Poznań Pride Week. Mam nadzieję, że zobaczymy się tłumnie!