fbpx

5 drobiazgów, dzięki którym poczujesz uglę [KCVP]

tylko jedna reklama


5 drobiazgów, dzięki którym poczujesz uglę [KCVP]

Materiał powstał w ramach cyklu Kulturalne Centrum Vogule Poland, w którym polecamy i odradzamy co czytać, co oglądać i co robić w wolnym czasie.

Korzystaj z #SelfCare

Wyobraź sobie pokój z fantastycznie wygodnym łóżkiem, ukochanym zwierzakiem obok oraz wszystkimi dobrami, które powodują u Ciebie poprawę nastroju. Tymi drobnostkami, które sprawiają, że odrobinę szerzej się uśmiechasz. Jesteś tu? Jeśli tak, to wiesz, jak trudno na co dzień, podczas tysiąca dram, obowiązków i smutków, znaleźć tę bezpieczną przestrzeń. Z doświadczenia wiem, że to naprawdę ważne. Aplikacja #SelfCare daje nam namiastkę tego miejsca. Bez reklam, wyskakujących powiadomień i wszystkich innych elementów, które sprawiają, że tracimy życiową energię. Tylko my i wyimaginowany świat pełen samych miłych rzeczy. Zróbcie sobie tę przyjemność. Ja zrobiłem i słyszę, że mózg mi głośno dziękuje.

Czytaj Dotknij, poczuj, zobacz Petera Wohllebena

Ten pan o niezbyt marketingowym nazwisku napisał Sekretne życie drzew, które być może jest Ci znane. A jak nie, to może Cię zainteresuje, bo autor jak mało kto potrafi w sposób przystępny i porywający opisywać naturę. Choć zdecydowanie kocham ją, to encyklopedyczne opisy wielu zwyczajnie mnie nudziły. Wohlleben nie daje się nudzić. Dotknij, poczuj, zobacz pokazuje nam to, co skrzętnie staramy się ukryć od tysiącleci, a więc związek człowieka z naturą. Poczucie, że jesteśmy fragmentem naturalnej układanki może nieco przerażać z jednej strony rozmachem, a z drugiej kruchością, ale mi ostatecznie powolne akceptowanie tego sprawia ulgę.

Słuchaj Słucham Gadam


Podcast, przy którym nie tylko odpoczniesz od zgiełku (nie, nie ma w nim wybuchów), a dodatkowo możesz wynieść jakąś konkretną wiedzę czy motywację. Kamila Goryszewska jest osobą, która naprawdę słucha, odznacza się wielką empatią i zainteresowaniem względem gości. Wiem, bo sam kiedyś u niej gościłem. Posłuchajcie, u mnie świetnie koi nerwy.

Adoptuj pszczołę

Chyba mało rzeczy mnie tak boli, jak śmierć akurat pszczół. Tak niedocenianych, tak małych i niezauważalnych, a tak mądrych i pożytecznych. A co koi nerwy tak dobrze, jak realna pomoc, która nie kosztuje milionów i do której udziału nie trzeba wstawać z łóżka? Ano właśnie! O adopcji pszczół przeczytacie więcej tutaj, a koszt jednej cegiełki to tylko dwa zyla. Także chyba warto!

Napisz za chwilę komuś szczerze, że go za coś konkretnego cenisz

Zauważyliście, jak mało mówimy komplementów sobie nawzajem? Ale nie takich ogólnych w stylu jesteś kochana, a konkretnych, a więc mocniej trafiających do odbiorcy lub odbiorczyni. Możemy kogoś cenić za piękny charakter pisma, możemy za zaangażowanie w opiekę nad schorowaną babcią, możemy też za cierpliwość w wychowywaniu rozbrykanego szczeniaka. Powodów może być milion i jeden. Skoro z ambon i mównic wszyscy wzajemnie na siebie szczują i wyzywają się, to nie bądźmy tacy sami. Bądźmy trochę lepsi. Jeśli to będzie szczerze, to komuś sprawimy przyjemność, a sami też poczujemy ulgę. Egoistyczną ulgę, że zrobiliśmy dobry uczynek, odbębnione, ale skoro to będzie szczere, to dlaczego nie możemy uprawiać pozytywnego egoizmu?