1998: Jolanta Kwaśniewska klonem Shazzy. Pomyłka w Pałacu Prezydenckim [ALE TO JUŻ BYŁO]

tylko jedna reklama


1998: Jolanta Kwaśniewska klonem Shazzy. Pomyłka w Pałacu Prezydenckim [ALE TO JUŻ BYŁO]

Lata 90. to dekada nie tylko wspaniałych muzycznych dokonań i specyficznych stylizacji, lecz także kiełkującej polskiej demokracji. A ta często rodziła się nie tylko w bólach, ale też w śmiechu.

Tak było w 1998 roku. Prezydentem od trzech lat jest Aleksander Kwaśniewski, którego żona Jolanta jako Pierwsza Dama wprowadza zupełnie nową jakość. Rzecz dzieje się w Pałacu Prezydenckim, przyszedł dzień, w którym mają być odznaczeni wybitni twórcy.

Często kursowałam między piętrami klatką schodową prowadzącą do naszego apartamentu od najmniej uczęszczanej strony. Kiedyś w dżinsach, sweterku i balerinkach przyszłam do pani dyrektor i natknęłam się na Władysława Szpilmana, którego mój mąż tego dnia odznaczał, w towarzystwie żony Haliny oraz Ireny Santor. Z Ireną Santor się przywitałam serdecznie, na co pan Szpilman zareagował: „A ja panią skądś znam! Wiem, oglądałem! Pani jest ta znaną piosenkarką – wyznała była prezydentowa w 2011 roku w Vivie.

Takich sytuacji było więcej. Kwaśniewska w ostatniej dekadzie XX wieku była niemal bliźniaczo podobna do Shazzy. Łączyła je oczywiście charakterystyczna fryzura, ale też podobna budowa ciała i zbliżone rysy twarzy. Mimo wielu porównań Jola nie zdecydowała się odciąć od diwy disco polo, wprowadzając jakieś korekty w swoim wyglądzie.

Shazza zaś zdawała się nigdy nie przejmować tymi komentarzami. W drugiej połowie lat 90., gdy pierwsza fala mody na gatunek muzyczny, w którym wiodła prym, powoli mijał, zastrzyk zainteresowania z pewnością pozwalał jej dalej unosić się na fali.

Zwłaszcza, że media usilnie starały się panie połączyć: albo pokłócić i porównywać, albo wpisać Shazzę w grono przyjaciół Kwaśniewskich. Piosenkarka jednak nigdy nie zabrała głosu w sprawie, nie skomentowała też pytań o swoje sympatie polityczne. A było to wtedy popularne – przypomnijmy choćby piosenkę Ole, Olek! zespołu Top One czy Sławomira Świeżyńskiego z Bayer Full, który dwukrotnie próbował swoich sił, startując do Sejmu z list PSL.